Jakie materiały do łazienki?

Dobór odpowiednich materiałów do nowej łazienki determinuje jej funkcjonalność oraz zadowolenie z użytkowania. Zanim zamówisz meble, warto zorientować się, jakie materiały są najlepsze oraz jakie będą odpowiednie do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Zapraszamy na krótki przegląd materiałów dedykowanych łazienkom.

Specyfika łazienki a materiały

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panuje najwyższa w całym domu wilgotność. Z uwagi na to, większość mebli ze standardowych, dedykowanych salonom czy sypialniom materiałów, po prostu nie spisuje się tam dobrze. Woda i para wodna doprowadzają w krótkim czasie do zniszczenia okuć oraz materiałów meblowych. Dlatego zachowanie najwyższej trwałości wymaga doboru materiałów, które będą odporne na czynniki niszczące.

Najlepsze materiały do łazienki

Spośród wszystkich materiałów meblowych najlepiej sprawdzą się:

  • płyty mineralno-akrylowe - cechują się możliwością dowolnego kształtowania oraz bezspoinowego łączenia, dzięki czemu zachowana jest bardzo wysoka estetyka. Odporność na działanie wody i pary wodnej sprawia, że meble wykonane z płyt mineralno-akrylowych wytrzymują lata, a upływ czasu nie odbija się negatywnie na ich wyglądzie. Ponadto materiał mineralno-akrylowy nie jest porowaty, co eliminuje ryzyko rozwoju drobnoustrojów i w konsekwencji pojawienie się pleśni czy grzyba. Łatwość utrzymania w czystości oraz zdolność do przybierania temperatury otoczenia sprawiają, że użytkowanie mebli jest prawdziwą przyjemnością.
  • płyty wilgocioodporne - płyty takie mogą występować w wersji oklejanej laminatami HPL. Wilgocioodporne płyty MDF nie nasiąkają i nie pęcznieją, ale bardzo ważne jest w tym przypadku dokładne zabezpieczenie krawędzi płyt, do których mogłaby się dostawać woda.
  • szkło łączone z aluminium - szklane panele są idealnym rozwiązaniem do łazienki. Szkło jest łatwe do czyszczenia i gładkie, a połączenie go z aluminium daje doskonały efekt estetyczny. Zastosowanie szkła sprawia, że łazienka staje się optycznie większa i łatwiej jest utrzymać w niej wysoki poziom higieny.

Korpusy mebli do łazienki oczywiście mogą być wykonane ze standardowych materiałów, takich jak np. płyta wiórowa, aczkolwiek w tym przypadku konieczne jest wykończenie ich w taki sposób, by nie miały kontaktu z wilgocią.

Podczas produkowania mebli w naszej stolarni w Warszawie, zawsze kładziemy ogromny nacisk na to, żeby dobrać materiały, które będą cieszyły nie tylko oczy, ale też gwarantowały trwałość przez długie lata. Połączenie ekskluzywnego wyglądu i wytrzymałości determinuje maksymalne zadowolenie z nowej łazienki.