Standardowe wymiary szafek kuchennych

Zdecydowaną zaletą kuchni na wymiar jest możliwość wykonania szafek kuchennych według indywidualnych upodobań Klienta. Przy projektowaniu mebli kuchennych należy jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów dotyczących standardów odnoszących się do wymiarów poszczególnych szafek, często uzależnionych od wymiarów sprzętu AGD. Większość tych sprzętów posiada standardowe wymiary, dzięki czemu w jednej kuchni możemy zamontować urządzenia różnych producentów. Zamawiając kuchnię na wymiar wraz z zabudową sprzętów mamy pewność, że wszystko będzie do siebie pasować, zachowana zostanie równa linia frontów, a kuchnia będzie wyglądała estetycznie.

Jak już zostało wspomniane wyżej, podczas projektowania istotną rolę odgrywają sprzęty AGD do zabudowy np. lodówka, zmywarka, piekarnik, mikrofalówka, expres do kawy, okap oraz zlewozmywak. Wszystkie te sprzęty łączy najczęściej jeden wymiar jest to 600 mm szerokości, ale nie jest to reguła, wszystko zależy od konkretnego modelu urządzenia, dlatego przez zakupem warto zapoznać się z wymiarami szerokości, wysokości oraz głębokości danego urządzenia, podanymi przez producenta. Najczęściej można spotkać wymiary takie jak:

  • zlewozmywak – szerokość 450 mm, 500 mm, 600 mm, 800 mm,
  • lodówka – szerokość 600 mm, wysokość zależna od modelu,
  • piekarnik – szerokość 600 mm oraz 900 mm,
  • zmywarka – szerokość 600 mm oraz 450 mm.

Szerokość szafek kuchennych

Szerokość szafek kuchennych możemy dowolnie modyfikować w zależności od przeznaczenia szafki. W przypadku szafki pod zabudowę sprzętu AGD jesteśmy uzależnieni od wymiarów danego sprzętu np. zmywarki czy piekarnika i najczęściej jest to szerokość wynosząca 600 mm. W przypadku szafek o większych szerokościach stosuje się dwa fronty.

Można przyjąć, że typowe szerokości szafek kuchennych to 150 mm, 200 mm, 300 mm, 400 mm, 450 mm, 500 mm, 600 mm, 800 mm, 1000 mm i 1200 mm.

Wysokość szafek kuchennych

Wysokości dolnych szafek kuchennych znajdują się w przedziale 820 – 870 mm (wysokość całkowita z cokołem), gdyż w dużej mierze są uzależnione od wymiarów produkowanych sprzętów AGD. Jeśli chcemy, aby linia szafek była prosta, musimy wymiary frontów dopasować do wymiarów sprzętów kuchennych, takich jak piekarnik, zmywarka do zabudowy czy lodówka. Dzięki zastosowaniu regulowanych nóżek możemy modyfikować wysokość szafek. Wysokość korpusu szafki powinna wynosić 720 mm. 

Zdecydowanie większą swobodę działania mamy przy ustalaniu wysokości górnych szafek kuchennych, gdyż przeważnie nie umieszcza się w nich sprzętów AGD. Wysokości szafek wiszących wahają się od 400 mm do ponad 1000 mm w zależności od producenta.

Głębokość szafek kuchennych

Typowe głębokości szafek wiszących to 300 – 350 mm. W przypadku szafek wiszących decydować o ich głębokościach może np. okap kuchenny w zabudowie, jeśli nie chcemy, żeby był widoczny w górnej zabudowie.

Głębokości szafek kuchennych dolnych wahają się od 500 mm do maksymalnie 560 mm, przy czym najbardziej optymalną głębokością jest 540 mm. Wymiar ten jest również dopasowany do minimalnej głębokości urządzeń do zabudowy, takich jak piekarnik, lodówka czy zmywarka oraz umożliwia zamontowanie różnych dodatkowych elementów wewnątrz szafki takich jak cargo, kosze na odpady czy szuflady.

Głębokość tych szafek jest ograniczona przez blaty kuchenne, gdyż standardowa głębokość blatów kuchennych to 600 mm.

Należy również zaznaczyć, że wykonywanie dolnych szafek kuchennych przylegających do ściany jest błędem, gdyż z czasem, z powodu braku dostępu powietrza, może pojawić się problem z zagrzybieniem ścian znajdujących się za szafkami oraz samych mebli.

Odległość pomiędzy szafkami a blatem

Odległość pomiędzy górną krawędzią szafki a blatem kuchennym standardowo wynosi od 500 mm w górę. Jest to w dużej mierze uzależnione od wysokości całego pomieszczenia oraz wysokości właściciela. Szafki należy dopasować tak, aby zapewnić wygodę ich użytkowania w codziennych czynnościach.

Należy również zwrócić uwagę na wysokość na jakiej zostanie umieszczony okap nad płytą grzewczą. W tym przypadku należy zapoznać się z zaleceniami producenta okapu, gdyż wysokość ta może ulec zmianie w zależności od rodzaju zastosowanej płyty grzewczej.

Odstęp okapu dla płyt gazowych

W przypadku płyt gazowych powinniśmy zachować większy odstęp, tj. co najmniej 750 mm, z powodu wysokiej temperatury uwalnianej w powietrze przez tego typy płyty w trakcie gotowania.

Odstęp okapu dla płyt elektrycznych

Płyty elektryczne bądź indukcyjne nie uwalniają tak dużej ilości ciepła podczas gotowania, co pozwala na zamontowanie okapu oraz szafek bliżej blatu roboczego. Zaleca się umieścić okap na wysokości 600 mm, gdyż ma to pozytywny wpływ na funkcjonalność szafek poprzez zwiększenie dostępu do ich zawartości oraz pojemności np. w przypadku zabudowy pod sufit.

Podsumowując, decydując się na wykonanie mebli kuchennych na wymiar mamy pewność, że dostępna w kuchni przestrzeń zostanie maksymalnie wykorzystana, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich walorów pomieszczenia. Dobierając odpowiednie szerokości, wysokości i głębokości szafek kuchennych możemy stworzyć kuchnię idealnie dopasowaną do potrzeb osoby użytkującej kuchnię na co dzień. Należy mieć na uwadze fakt, że sklepy wielkopowierzchniowe, oferując standardowe rozwiązania, nie są w stanie dostosować się do indywidualnych potrzeb Klienta.